У закарпатському "Маляткові" дітей лікуватимуть і ... коні!

У закарпатському "Маляткові" дітей лікуватимуть і ... коні!

У дитячому снаторному закладі готуються запровадити іпотерапію.

 

Дитячий санаторій «Малятко», що на Ужгородщині, унікальний багато в чому. Адже кращого подібного закладу в області просто нема. Тут лікують дітлахів за останніми сучасними технологіями, годують їх краще, ніж удома, і, що головне, – все це безкоштовно. Але це ще далеко не межа можливостей «Малятка». Адже ймовірно скоро в санаторії лікуватимуть не тільки медики, а й …коні. Керівництво закладу планує створити на його основі транскордонний іпотерапевтичний центр. Причому власними силами! Як то кажуть, якщо чогось дуже захотіти…

 

Коні лікують усе!

 

У проекті створення транскордонного іпотерапевтичного центру, який би обслуговував чотири країни, – Україну, Румунію, Словаччину й Угорщину, – «Малятко» вирішило взяти участь недавно. Керівництво закладу подало відповідні документи, аби отримати фінансування на цю справу від європейських організацій. А сама ідея створення подібного центру виникла давно. Як розповіла голов-ний лікар обласного дитячого спеціалізованого пульмонологічного санаторію «Малятко» Галина МОРОЗ, плюсів у нього буде чимало. Зокрема він суттєво розвине в краї власне іпотерапію. Що це таке? Це інноваційний метод реабілітації та терапії з використанням тісного зв’язку між людьми і кіньми. Словом, хворий лікується завдяки їзді на коні. За рахунок чого?

 

Температура тіла скакуна вища від людської на 1,5–2 °С. М’язи спини тварини, рухаючись, розігрівають і масажують м’язи ніг вершника, нормалізують м’язовий тонус і підсилюють кровообіг у кінцівках. Крім того, кінь чинить на вершника потужний емоційний вплив, що дозволяє використовувати іпотерапію для лікування психоемоційних розладів, фобій та інших порушень психіки. Між вершником та конем налагоджуються близькі дружні стосунки, що дуже важливо для невпевнених у собі й самотніх людей. Особливо ж – для дітей, які страждають на аутизм. Загалом подібна терапія допомагає багатьом – і хворим на ДЦП, і тим, хто має проблеми з диханням. Звісно, в разі створення такого центру на базі «Малятка», лікування відбуватиметься під пильним наглядом лікарів, психологів та вихователів санаторію, які паралельно досліджуватимуть вплив коней на адаптацію дітей у санаторії, зміну їх психологічного стану після спілкування з тваринами.

 

Іпотерапія – як місток для співпраці

 

Ще одна перевага центру, за словами Галини Мороз, – це обмін інформацією з сусідніми областями. Транскордонний центр в Оноківцях дасть поштовх для розвитку іпотерапії в інших регіонах. Причому не тільки України, а й сусідніх країн. Це буде своєрідний місток для стійких партнерських стосунків та обміну досвідом у галузі реабілітації кіньми, що надасть можливість населенню в прикордонних районах використовувати цей метод. У рамках проекту керівництво «Малятка» планує створити інституційну та інформаційну базу й розвивати систему тренінгової підготовки іпотерапевтів. Словом, і собі допоможуть, й іншим. Варто зазначити, що зі створенням таких закладів суттєво зросте не тільки медична, а й туристична привабливість Закарпаття. Адже подальший розвиток центру дозволить відвідувачам отримувати нові послуги (катання на конях), орієнтовані не тільки на оздоровлення, а й на виховання, розваги тощо. Не слід забувати й про ще один бонус: створення такого центру у майбутньому може звести до мінімуму рівень безробіття фахівців у галузі реабілітації.

 

Залишилося відкритим лише питання фінансування такого масштабного проекту. Як розповіла Галина Мороз, у разі отримання гранту в лікувальному закладі для початку планують капітальний ремонт господарських приміщень санаторію, де розмістять стайню для коней і облаштують манеж. Уже потім закуплять спеціальні сідла та інше спорядження і почнуть готувати для роботи персонал – фахівців направлять в угорський центр іпотерапії, де вони отримають відповідні сертифікати міжнародного зразка. До речі, за ці ж кошти в «Маляткові» планують організувати наметовий табір на своїй території, де діти із прикордонних районів матимуть можливість пройти іпотерапію, ознайомитися з культурою нашого краю.

 

«Малятко» – як приклад для всіх

 

Загалом за подібні намагання зробити нашу медичну галузь кращою «Малятко» слід тільки похвалити. Адже сам санаторій навіть за дуже хорошого фінансування (5 млн. грн. у рік, із них на харчування однієї дитини – 37 грн. у день) не спочиває на лаврах, не зупиняється в розвитку. І не чекає подачок від держави. Завдяки раціональним витратам та постійному пошуку нових джерел надходжень на зарплати працівникам «Малятка» йде лише 40% бюджету, а не 80%, як в інших медичних закладах краю. Тому чимало коштів можна спрямувати на вдосконалення санаторію. «До речі, обласна влада у 2011 році виділила 1 млн. грн. на реконструкцію лікувального корпусу, хотілося б найближчим часом завершити цей проект. Також чекаємо кошти, які мають прийти з Японії в рамках Кіотського протоколу, на утеплення спальних корпусів», – розповіла Г. Мороз. У планах «Малятка» розширити комплекс висококваліфікованих послуг лікувального, оздоровчого, профілактичного та реабілітаційного характеру для дітей області з різноманітною патологією в тому числі лікування опорно-рухової системи, дитячої неврології. Також мають на меті організувати медико-соціальну реабілітацію дітей-інвалідів. Словом, у «Маляткові» на фоні інших ужгородських лікарень – справжній рай. Тобто можна зробити, якщо справді захотіти…

 

Дмитро ГОНЧАР, "Закарпатська правда"

 

01 липня 2012, 18:36

KARPATNEWS.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України

Оставить комментарий

Комментарии: 0